ODTÜ Klasik Gitar Topluluğu'nun bir mail grubu var mı?

Topluluğun "klasikgitarodtu" ismiyle yahoo grupları altında bir mail grubu bulunmaktadır. Toplulukla ilgili her türlü bilgiyi, etkinlik ve toplantı haberlerini buradan alabilir,sorularınızı da yine buradan yöneltebilirsiniz. Ayrıca derslere katılan herkesin bu gruba katılması gerekmektedir, bunun sebebi ise programla veya derslerle ilgili her türlü değişikliğin bu grupta yayınlanacak olmasıdır. Bu gruba aşağıdaki linke tıklayarak üye olabilirsiniz.
Üye Olmak için tıklayın

Mail grubunun arşivine nasıl ulaşabilirim?

"http://groups.yahoo.com/group/klasikgitarodtu" adresinden topluluğun mail grubunun web arayüzüne ve arşivine ulaşabilirsiniz.

Derslere Nasıl Katılabilirim/Kayıt Yaptırabilirim?

Derslere katılmak için size uyan derse mümkünse gitarınızla gelmeniz(yoksa sonradan alınabilir) ve adınızı yazdırmanız yeterli. Yani ders kayıtları ayrı bir gün ve saatte yapılmamaktadır, hangi derse katılmak istiyorsanız o derse gelmeniz ve dersi veren kişiye isminizi yazdırmanız gerekmektedir, tabii bu dersin kontenjanı dolana kadar mümkün olacaktır. İsminizi yazdırdıktan sonra hemen o saate derse başlayabilirsiniz. Dersler topluluk odasında verilmektedir(yeri için alttaki sorulara bakınız).

Derslere katılmak için hangi seviyede olmam gerekir/Dersin işleyişi nasıldır?

Açılan derslerin hiçbiri için belli bir seviye sınırlandırması gerekmemektedir. Bir derste yeni başlayan insanlar olabileceği gibi daha ileri seviyeler de bulunabilmektedir. Dersler için bir seviye ayrımı bulunmamasının sebebi derse gelen her kişiyle dersi veren kişinin ayrı ayrı ilgilenmesidir, yani bir tarih dersinde olabileceği gibi herkese toptan ders anlatılmamaktadır. Bu durum enstrüman öğretiminin doğası gereğidir. Derslere başlamak için hiçbir ön gitar veya müzik bilgisi gerekmemektedir, nota öğretimi dahil her bilgi derslerde verilecektir.

Bir hafta içinde kaç derse katılmam gerekir?

Sadece bir gün, seçtiğiniz saatte olan derse katılmanız gerekmektedir. Yani bir kişi birden fazla hoca ile birlikte çalışamaz. Zaten haftada bir gün yapılan ders fazlasıyla yeterli olacaktır, ancak parçalarınızı çalışırken aklınıza takılan bir şey olursa, herhangi bir derse gidip sorabilirsiniz.

Kurs ücreti olarak ne ödemem gerekiyor/Nereye ödemem gerekiyor?

Ders ücreti tüm dönem için 75 TL olup bu para topluluğumuzca düzenlenen klasik gitar konserlerinde sanatçılara ödenen kaynak olarak kullanılmaktadır. Ders ücreti ilk dersten sonra, yani o derse isminizi yazdırıp geleceğiniz kesinleştikten sonra, bir sonraki derse getirilecektir.

Ders saatleri ne zamanlardadır, ders programı nasıl öğrenebilirim?

Ders programını sitenin ana sayfasındaki ders programı linkinden, ders programı açıklandıktan sonra (genellikle dönemin 2. haftasından sonra açıklanır) öğrenebilirsiniz.

Topluluğun yeri nerededir?

Topluluğun yerini gösteren krokiyi;

http://gitar.metu.edu.tr/images/plan.jpg

adresinde bulabilirsiniz. Topluluğun odası içeri girince en sonda, sağdaki kapıdır.

Derslere katılmak için bir gitarım olması şart mıdır?

İlk 1-2 hafta belki bir gitar olmadan idare edilebilir ancak bundan sonra bir gitarınız kesinlikle olmalıdır. Çünkü klasik gitar temel olarak sizin kendi kendinize çalışmanıza dayalı olarak öğrenilir ve çalışabilmek için de bir gitara ihtiyacınız olacaktır.

Gitar almak istiyorum, ne tavsiye edersiniz, ne yapmam gerekir?

Topluluğumuz talep olduğu halde her dönem başında dersler başladıktan sonra toplu gitar alımları yapmaktadır, bu sayede gitarların fiyatı normalde olacağının çok altına gelmektedir. Bu alımlarla ilgili haberleri topluluğun mail grubundan takip edebilirsiniz. Bunun dışında eğer kendi başınıza gitar almak istiyorsanız, yanınıza gitardan anlayan tecrübeli birisini almanız, gitar sadece görünüşü itibariyle değerlendirilebilecek bir şey olmadığı ve kalite bazen aynı model içinde bile çok değişebileceğinden, kesinlikle sizin yararınıza olacaktır.

Derslere gitarımı getirmeli miyim, toplulukta gitar var mı?

Topluluğumuzda halihazırda 6 gitarımız bulunmaktadır, ancak bu gitarlar sadece gitarını bir sebeple sadece o gün için getirememiş olan sayılı kişiye yeteceği için gitarınızı getirmeniz gerekecektir. Aksi taktirde derslerde çalacak gitar bulamayabilirsiniz.

ODTÜ öğrencisi değilim dışardan da derslere katılmam mümkün mü?

Derslerimiz dışardan gelenlere de açık ancak ODTÜ yerleşkesi içine giriş için bizim yapabileceğimiz bir yardım bulunmamaktadır. Bu sebepten eğer yerleşke içine kendi imkanlarınızla girebiliyorsanız, derslerimize katılabilirsiniz.

Topluluğun derslerine katılamıyorum ancak yine de gitarla ilgili nasıl bilgi edinebilirim?

Topluluğun odası açık olduğu sürece(ki ders saatlerinde kesin olarak açık olacaktır) gelip istediğiniz, aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. Toplulukta o sırada kim bulunuyorsa size yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Topluluğun toplantıları hangi zamanlarda düzenlenmektedir?

Toplantılar ve etkinliklerle ilgili haberleri mail grubumuzdan öğrenebilirsiniz.